Законопроекти, які розроблено експертами Аналітичної платформи АПК, зареєстровано у Верховній Раді України.

Пон, 21/09/2015 - 11:46

Шановні колеги!

Хочемо поділитися новиною щодо реєстрації: 

1. Проекту Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо скасування обов’язкової державної реєстрації права оренди на земельну ділянку)»  №3127 від 17.09.2015

Понад 90% агропідприємств вважають, що державна реєстрація права оренди на землі сільськогосподарського призначення є однією із найбільших проблем, яка перешкоджає ефективному землекористуванню. Це пов’язано із тим, що сама процедура реєстрації речових права на нерухоме майно є досить тривалою у часі та вимагає значних затрат.

Законопроектом пропонується внесення змін до чинного законодавства передбачивши при цьому те, що:

  • право оренди земельної ділянки вникає з моменту укладення договору оренди;
  • право оренди підлягає державній реєстрації виключно за бажанням сторін договору;
  • зареєстроване право оренди земельної ділянки має вищий пріоритет над незареєстрованим  правом оренди тієї ж самої земельної ділянки;
  • для цілей отримання статусу платника єдиного податку 4 групи, право оренди не обов’язково повинне бути зареєстроване, достатньо належним чином укладеного договору оренди.

Прогнозується, що прийняття зазначеного законопроекту надасть можливість врегулювати питання щодо реєстрації права оренди на землі сільськогосподарського призначення. Зменшити навантаження на державних реєстраторів та значно спростити ведення бізнесу сільськогосподарським товаровиробникам.

та 

2. Проекту Закону про внесення змін до Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)" (щодо переходу права власності на нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки №3128 від 17.09.2015

Станом на сьогодні існує близько 400 тис. га земель сільськогосподарського призначення (земельні частки  (паї), право на які не  так і залишається не підтвердженим. Такі паї називають нерозподілненими (невитребуваними) земельними частками (паями).

Незважаючи  на положення ст.13 Закону України «Про порядок виділення в натурі  (на місцевості) земельних ділянок  власникам земельних часток (паїв)» певного механізму практичної реалізації цієї норми, на даний час, немає. Це призводить до неконтрольованого та незаконного використання значного масиву землі.

Законопроектом пропонується внести зміни до Закону України «Про порядок виділення в натурі  (на місцевості) земельних ділянок  власникам земельних часток (паїв)» (ст. 13) якими передбачити:

  • з 1 січня 2016 року автоматичний перехід права власності на нерозподілені (невитребувані) земельні частки (паї) до територіальних громад, в залежності від адміністративно-територіальної одиниці на території якої розташовані відповідні земельні частки (паї);
  • надання можливості оформлення права власності на такі нерозподілені (невитребувані) земельні частки (паї), шляхом звернення до органу державної реєстрації прав на нерухоме майно.

Такі зміни дозволять назавжди вирішити проблему нерозподілених (невитребуваних) земельних часткок (паїв) та їх неефективного та незаконного використання.

Прогнорзується, що прийняття даного законопроекту на законодавчому рівні, врегулює питання нерозподілених (невитребуваних) земельних часткок (паїв). Дозволить органам місцевого самоврядування самостійно розпоряджатися земельними ділянками, які знаходяться в межах їх компетенції, та відповідно приведе до ефективного використання земель сільськогосподарського призначення та наповнення місцевих бюджетів додатковими коштами.

З документами можна ознайомитися на порталі Верховної Ради за посиланнями: