Інформація стосовно отримання листів від Держгеокадастру щодо збільшення розміру орендної плати!

Птн, 15/01/2016 - 11:26

Шановні колеги!

Як ми всі добре знаємо, почастішали випадки надходження листів-повідомлень від районних відділів Держгеокадастру. В свої листах Держгеокадастр звертається з проханням з укласти додаткові угоди до договорів оренди земель сільськогосподарського призначення про збільшення розміру орендної плати до 8% від нормативної грошової оцінки на рік. Здебільшого одержувачами подібних листів є господарства, які укладали договори оренди на без конкурсній основі (без проведення земельних аукціонів). В таких випадках розмір орендної плати (як правило – місцевими управліннями Держгеокадастру) визначався орендодавцем самостійно в межах вимог законодавства.
Юристи ОМП проаналізували відповідні листи та підготували алгоритм дій у випадку, якщо Ваше підприємство отримало подібний лист-повідомлення. Так, відповідно пункту 288.5 Податкового кодексу України, розмір орендної плати за земельні ділянки встановлюється у договорі оренди. При цьому сума платежу за рік оренди не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки. Отже, якщо у Вашому договорі оренди розмір орендної плати вказано на рівні не менше 3 відсотків нормативної грошової оцінки, то відповідні листи та зазначені в них прохання про збільшення ставки орендної плати в жодному випадку не є обов’язковими для господарства чи його посадових осіб.
Таким чином усі вимоги відділів Держгеокадастру про внесення змін в діючий договір оренди є незаконними та не обов’язкові до виконання. Мотивувати свою відповідь господарство може досить просто, наприклад, посилаючись на статтю 30 Закону України «Про оренду землі». Згідно вказаною статті зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін.
Додатково звертаємо Вашу увагу, що Держгеокадастр, в своєму листі, рекомендує звернутися до Головного управляння для укладення додаткових угод про збільшення орендної плати. Отже на відповідні листи можна взагалі не реагувати і це не буде порушенням закондавства.
Існують непоодинокі випадки, коли місцеві відділи Держгеокадастру в своїх листах до господарств погрожують господарствам, що у разі не укладення додаткової угоди вони будуть вимагати розірвання договору оренди або будуть створювати перешкоди під час поновлення договорів оренди на новий строк. В таких випадках, ми рекомендуємо оскаржувати дії відповідних посадових осіб, як перевищення службових повноважень. Юристи нашої компанії підготували для Вас шаблони листа-відповіді для Відділів Держгеокадастру та скарги, які Ви можете завантажити за посиланням .

* * *

Висловлюємо сподівання, що ця інформація була корисною для Вас. Ми продовжуємо стежити за останніми змінами у законодавстві України.
 
У випадку виникнення необхідності у більш детальному роз’ясненні викладеної інформації або за потреби кваліфікованої юридичної допомоги, будь ласка, звертайтесь до нас у будь-який зручний для Вас час.
 

Контактні особи:
Кирил Левтеров, партнер Юридичної фірми ОМП, експерт Аналітичної платформи АПК
+380 50 357 75 69 kl@omp.ua
Вікторія Кіпріянова, юрист Юридичної фірми ОМП,  експерт Аналітичної платформи АПК
+380 97 172 30 83 v.kipriyanova@omp.ua

Прикріплені файлиРозмір
lyst-povidomlennya_pro_vidmovu_ukladaty_dodatkovu_ugodu.pdf268.76 КБ
skarga.pdf307.79 КБ